Itt komplex energetikai beruházásokról van szó, amelyek alapos előkészítést, műszaki és pénzügyi tervezést igényelnek. Cserébe a megvalósított projekt nemcsak a vállalkozás ökológiai lábnyomát csökkenti, de akár üzleti lehetőséggé is válhat a zöldenergia előállítás és értékesítés révén.
Kik pályázhatnak?
A kiírás mezőgazdasági, élelmiszeripari, hulladékgazdálkodási és energetikai cégeket céloz meg – azokat, akik képesek például trágyát, silótakarmányt, szennyvizet vagy más szerves melléktermékeket energiává alakítani.
A pályázat benyújtására jogosultak körét a jogszabály pontosan meghatározza – egyéni cégektől a nonprofit társaságokig többféle forma elfogadott, de legalább egy lezárt üzleti év és magyarországi székhely (vagy fióktelep) szükséges.
Mire lehet pályázni?
A támogatás szinte a teljes biogáz/biometán-lánc kiépítésére vagy korszerűsítésére igénybe vehető:
- Alapanyag-kezelés és tárolás
- Feldolgozási infrastruktúra kiépítése
- Biogáz előállító rendszerek (fermentálók) kialakítása
- Energiahasznosítás
- Biogáz tisztítása és biometán előállítás
- Biogáztrágya és melléktermékek kezelése
A felhívás tervezet alapján a pályázatok benyújtására 2025. augusztus 4. és november 7. között van lehetőség, három szakaszos elbírálás mellett.
Támogatás összege és intenzitása
Igényelhető összeg: 500 millió – 5 milliárd forint, kisméretű üzemeknél 200–800 millió forint.
Támogatás mértéke maximum:
- Mikro- és kisvállalkozások: 65%
- Középvállalkozások: 55%
- Nagyvállalatok: 45%
A teljes program keretösszege 40 milliárd forint, ebből 18 milliárd forintot különítettek el kisméretű (500 m³/h alatti) üzemek fejlesztésére.
Milyen cégeknek éri meg elindulni?
- Olyan állattartó vagy növénytermesztő vállalkozásoknak, amelyeknél már keletkezik szerves hulladék vagy trágya.
- Élelmiszer-feldolgozóknak, amelyeknek van biomasszából származó mellékterméke.
- Energetikai cégeknek, amelyek biometánt állítanának elő és betáplálnák a gázhálózatba.
- Olyan telephellyel rendelkező cégeknek, ahol jelenleg is van jelentős energiaköltség, és ez kiváltható lenne saját termelésből.
Fontos tudnivalók, amire érdemes figyelni
Szigorú alapanyag-felhasználási szabályok: csak az (EU) 2018/2001 IX. mellékletében szereplő biomasszák használhatók. Csak új projektek támogathatók, a pályázat benyújtása előtt megkezdett beruházás kizáró ok. Komoly előkészítés kell, engedélyek, műszaki dokumentáció, gazdasági és energetikai számítások nélkül nincs esély. A projektnek legkésőbb 2028. december 31-ig meg kell valósulnia, ez a költségek elszámolhatóságának határideje.